Kolvringar Kit Opel 20E 20N 20S 95.00mm Standard Komplett 2mm 2mm 4mm
4-9 arbetsdagars leveranstid
Expressfrakt möjligt mot pristillägg, kontakta oss!
SKU
738101
Kolvringsats Opel CIH 2.0 (20E/20N/20S) 95.00 mm, standard 2.0/2.0/4.0 mm
Komplett ringsats för fyra kolvar i Opel CIH 2.0-motorer med standardborr 95,00 mm och ringpaket 2,0/2,0/4,0 mm. För dig som vill återställa tätning och oljekontroll vid renovering eller uppfräschning.
Rätt ringpackning ger motorn förutsättningarna att fungera som tänkt efter honing och kontroll av ringändspel. Den här satsen matchar standardspår i kolven (2,0 mm + 2,0 mm + 4,0 mm) och används både med originalkolvar och eftermarknadskolvar som följer samma spårmått.
  • Avsedd för Opel CIH 2.0: 20E, 20N, 20S.
  • Standard cylinderdiameter: 95,00 mm.
  • Ringpaket topp/andra/olja: 2,0 mm / 2,0 mm / 4,0 mm.
  • Komplett sats för 4 cylindrar (3 ringar per kolv).
  • Kompatibel med original- eller eftermarknadskolvar som har samma spårdimensioner.
Tekniska specifikationer
  • Motorfamilj: Opel CIH 2.0 (20E/20N/20S).
  • Cylinderdiameter: 95,00 mm (standard).
  • Ringarnas tjocklek: 2,00 mm kompressionsring, 2,00 mm andraring, 4,00 mm oljeskrapring.