Spacer Kit PMC Motorsport Hyundai KIA Mazda Mitsubishi 5x114.3 67.1mm 30mm
Expressfrakt möjligt mot pristillägg, kontakta oss!
Spacer Kit PMC Motorsport Hyundai KIA Mazda Mitsubishi 5x114.3 67.1mm 30mm
Hjulspacersats för applikationer från Hyundai, Kia, Mazda och Mitsubishi med bultmönster 5x114,3 och 67,1 mm navdiameter. Satsen bygger ut hjulet 30 mm per sida och använder M12x1,5-pinnbultar med medföljande muttrar.
Spacrar används när hjulets inpressning och tillgängligt utrymme behöver anpassas, exempelvis för att skapa frigång mot fjäderben eller bromskomponenter, eller för att placera hjulet längre ut i hjulhuset. Med två 30 mm spacrar på samma axel ökar spårvidden med 60 mm, förutsatt att en spacer monteras på vardera sidan av axeln.
Denna sats är tillverkad i aluminium och har navcentrerande utförande med 67,1 mm centrumhål. Navcentrering är viktig för att spacern ska positioneras koncentriskt mot navet; korrekt passning mellan nav, spacer och fälg bidrar till en stabil hjulmontering och minskar risken för problem med kast eller vibrationer.
Utförandet är specificerat som System A och har pinnbultar med gänga M12x1,5. Detta innebär att spacern bygger en ny infästningsyta för hjulet. Kontrollera därför alltid att bilens navdiameter, bultmönster, gängtyp och fälgens centrumhål stämmer med spacerns mått innan köp och montering.
Tekniska specifikationer
- Sats för en axel: 2 spacrar
- Tjocklek: 30 mm per sida
- Ökad spårvidd: 60 mm per axel
- Bultmönster: 5x114,3
- Centrumhål/navdiameter: 67,1 mm
- Gänga: M12x1,5
- Utförande: System A med pinnbultar
- Material: aluminium
- Innehåll: 2 spacrar och muttrar
- Tillverkad i EU
Kompatibilitet
- Hyundai, Kia, Mazda och Mitsubishi med 5x114,3 bultmönster, 67,1 mm navdiameter och M12x1,5 infästning.
Praktiskt att kontrollera före montering
- Säkerställ frigång mellan däck/fälg och hjulhus, innerskärm, fjäderben, bromsok och styrkomponenter genom hela fjädrings- och styrutslaget.
- Kontrollera att fälgens centrumhål och anliggningsytor är rena, plana och kompatibla med spacerns navcentrering.
- Använd åtdragningsmoment enligt fordonets och fälg-/hjultillverkarens anvisningar. Efterdra hjulinfästningen efter den första körningen om tillverkarens monteringsanvisning föreskriver det.
En 30 mm spacer är relevant när ett tydligt utbyggt hjulläge behövs och när hela kombinationen av nav, fälg, däck och hjulupphängning har kontrollerats noggrant.

