Sportavgassystem Catback Gravity Performance Nissan Skyline R32 GTST GTR 89-94

7 090 kr
4-9 dagars leveranstid
Expressfrakt möjligt mot pristillägg, kontakta oss!
SKU
782822

3” catback-avgassystem T304 för Nissan Skyline R32 GTST/GTR 1989–1994

3-tums catback i T304 rostfritt för R32 GTST och GTR. Sänker mottrycket och skärper gasresponsen på RB-motorer med bult-on montering bakom katalysatorn.

Detta catback-system är framtaget för dig som vill frigöra flöde i RB20DET/RB26DETT utan att kompromissa med passform. En välbyggd 3-tums avgassida är ett av de mest beprövade stegen på R32-plattformen – både i gatbilar och i ban-/driftbyggen – där jämnare varvtagning, förbättrad spool och kontrollerad temperatur i turbosystemet ger mervärde varje varv.

Som catback bultas systemet in efter OEM-katalysatorn/front pipe, vilket gör installationen rak och servicevänlig. 4-tums ändrör ger ett tydligt men funktionellt avslut och låter RB:n andas, samtidigt som hela systemets flöde är dimensionerat för vanliga trimnivåer på R32. Ljudnivå och karaktär påverkas av övrig avgaskonfiguration (downpipe/front pipe, katalysator/resonator), men många uppskattar den renare RB-tonen som följer av ett friare system.

  • T304 rostfritt stål för hög korrosionsbeständighet och hållbarhet
  • Genomgående 3” huvudrör med 4” ändrör för effektiv avluftning
  • Fri flödesväg optimerad för RB20DET/RB26DETT
  • Märkbart kvickare gasrespons och jämnare varvtagning över registret
  • Bult-on bakom original katalysator/front pipe-position
  • Passar både R32 GTST (RWD) och R32 GTR (AWD)
  • Kompatibel med 3” sports cat/decat och uppgraderade downpipes
  • Inkluderar packningar och bultar enligt specifikation
  • Utvecklad för entusiast- och banbruk där ljud- och utsläppsregler tillåter

Tekniska specifikationer

  • Material: T304 rostfritt stål
  • Systemlängd: ca 2350 mm
  • Systemets bore: 3” (ca 76–80 mm enligt tillverkare)
  • Ändrör: 4” (101 mm), längd ca 115 mm
  • Medföljande packningar: 2 st
  • Medföljande bultar: 4 st
  • Vikt: ca 14 kg
  • Kompatibilitet: Nissan Skyline R32 GTST och GTR, 1989–1994

Montering och tips

  • Förbehandla äldre fästelement med rostlösare och kontrollera gummihängare; byt slitna upphängningar för stabil passform.
  • Montera delsystemen löst från framkant, rikta ändröret i stötfångarens utskärning och säkerställ tillräcklig frigång mot subframe, differential, bränsletank och kaross.
  • Dra åt skarvar och flänsar jämnt framifrån och bak för att minimera spänningar och undvika läckage.
  • Vill du påverka ljudnivå/ton: kombinera med lämplig front pipe, katalysator/sportkat eller extra resonansdämpare enligt klass- eller banregler.
  • Efterdrag skruvförband efter första värmecyklerna och kontrollera upphängningar regelbundet vid hård körning.

För föraren som kör sin R32 aktivt – från snabb landsväg och trackdays till klubb-racing och drifting – ger detta T304 3-tums catback den flödeskapacitet och respons som erfarna RB-byggare efterfrågar, med enkel montering och specifikationer anpassade för chassit.