Avgasrör Rörböj Svartstål Med Muff

Från: 55 kr
4-9 dagars leveranstid
Expressfrakt möjligt mot pristillägg, kontakta oss!
SKU
Avgasrör Rörböj Svartstål Med Muff

Avgasrör Rörböj Svartstål med Muff

Rörböjar i svartstål med integrerad muff för enkel skarvning – perfekt för dig som bygger eller modifierar avgassystem själv. Svartstål är lätt att bearbeta och svetsa, även med vanlig MAG-svets, vilket gör det till ett kostnadseffektivt och pålitligt val i både hobby- och motorsportsammanhang. Dessa böjar är formade med muff i ena änden, vilket gör dem direkt kompatibla med våra raka rör i svartstål. Försegling sker med fördel genom användning av avgaspasta och avgasklämma.

Tillgängliga vinklar:

  • 30°
  • 45°
  • 60°
  • 90°
  • 180°

Tillgängliga dimensioner:

Diameter Millimeter (mm) Godstjocklek
1.5"38 mm1.5 mm
-42 mm1.5 mm
1.75"44.5 mm1.5 mm
-48 mm1.5 mm
2"50.8 mm1.5 mm
2.25"57 mm1.5 mm
2.5"63.5 mm1.5 mm
3"76 mm1.5 mm
3.5"89 mm1.5 mm
4"101.6 mm1.5 mm
5"127 mm2 mm

Tips vid design av avgassystem:

För bästa flöde och effekt:
  • Använd så få böjar som möjligt.
  • Välj långradieböjar när utrymmet tillåter – dessa bibehåller avgasflöde och minimerar mottryck.
  • Undvik att montera två kortradieböjar direkt efter varandra då detta skapar turbulens och högt mottryck, vilket är särskilt känsligt på turbomotorer.

Relaterade produkter:

För ännu tajtare konstruktioner där muff inte behövs har vi även svetsböjar i 90° och 180°. Dessa hittar du länkade längst ner på sidan.