Hjälm Bell RS7 Carbon

Från: 19 405 kr
10-21 dagars leveranstid
Expressfrakt möjligt mot pristillägg, kontakta oss!

20% RABATT PÅ APEX HJÄLMVÄSKA

Beställ valfri hjälm och få 20% rabatt på vår hjälmväska, rabatten dras automatiskt i kassan.

SKU
Hjälm Bell RS7-Carbon

Paketerbjudande

Köper du en hjälm tillsammans med ett Schroth XLT HANS-skydd så får du 10% rabatt på HANS-skyddet. Erbjudandet gäller alla hjälmar med fabriksmonterade HANS-fästen och rabatten dras av automatiskt i varukorgen/kassan. Max 2 par per order.

Kvalitetshjälm i kolfiber från Bell

Bell RS7 är kolfiberhjälm utformad för att minska luftmotståndet och reducera ljud.

Utrustad med 14 ventilationshål samt dubbelsidigt antifog-visir. Dessutom har stoppningen färdiga kanaler för att man ska kunna installera vätskeslang och kommunikationsutrustning.

Friskluftsintag och spoilers finns att beställa och säljes separat.

Kommer med fabriksmonterade HANS-fästen.


Specifikationer:

Godkännande: FIA 8859-2015, Snell SA2020
Material: Kolfiber
Intercom: Nej, men den är förberedd
Kåpor: Nej
Visir: Ja
Rekommenderas till: Racing, Trackdays

Storlekstabell för hjälmar

Att mäta huvudet är utgångspunkten för hela storleksbestämningen. På grund av varierande huvudformer kan huvuden som verkar ha samma storlek när de mäts med ett måttband inte nödvändigtvis passa samma hjälmstorlek. Huvudets omkrets ska mätas ungefär en tum 2,5cm ovanför ögonbrynen framtill och vid en punkt på bakhuvudet som ger största möjliga mått. Gör flera mätningar för att säkerställa att du har det största måttet.

Observera att vissa modeller av hjälmar inte tillverkas i alla storlekar (57, 58, 59, osv.) utan enbart i varannan storlek (57, 59, 61, osv.) 

Huvudomfång (cm) Generiska storlekar
54 XXS
55 XS
56  
57 SML
58 MED
59  
60 LRG
61 XLG
61+