Ramlager Kit Volvo B18 B20 B21 B23 +0.50mm (0.020") Komplett
4-9 arbetsdagars leveranstid
Expressfrakt möjligt mot pristillägg, kontakta oss!
SKU
738262
Komplett ramlagerkit i 0,50 mm undersize för Volvo B18–B23 när vevaxeln är slipad. Återställer korrekt lagerspel och stabil oljefilm vid renovering och hård körning.
Detta kit används när vevaxelns ramlagertappar har slipats 0,50 mm för att återställa yta och rundhet. Matchade undersizemått på lagren ger rätt spel i kombination med en korrekt mätt vevaxel och ett friskt block. Det är en vanlig lösning i allt från gatrenoveringar till rally, bana och långlopp där rödblocket fortfarande är ett självklart val, särskilt i Skandinavien.
  • Slipmått 0,50 mm (0.020”) för vevaxlar som är slipade undersize.
  • Komplett sats med 5 par ramlager för samtliga ramlagerlägen.
  • Anpassad för Volvo B18, B20, B21, B23 med femramlagrad vevaxel.
  • Lämplig vid motorrenovering samt prestandabyggen som körs hårt på bana, rally och långlopp.
  • Bidrar till korrekt lagerspel och stabil oljefilm när block och vevaxel är inom tolerans.
  • Kompatibel med original smörjsystem; fungerar med valda motoroljor enligt byggets krav.
  • Etablerad lösning i skandinaviska rödblocksbyggen där driftsäkerhet prioriteras.
  • Levereras som matchad sats för konsekvent passning mellan lagerhalvor.
Tekniska specifikationer
  • Motorfamilj: Volvo B18, B20, B21, B23
  • Dimension: 0,50 mm undersize (0.020”)
  • Innehåll: 5 par ramlager (för 5 ramlagersäten)
  • Krav: Slipad vevaxel 0,50 mm och korrekt lagerspel verifierat vid montage